הסתכלות עצמית
 
בשבוע שעבר הרצאתי בפני קהל של בני +70, הרצאה כללית על עולם האימון אישי. המטרה היתה להעשיר אותם בידע ולספר להם על עולם נפלא, שמתפתח יותר ויותר וגם, אם אפשר, להשאיר אותם עם נקודה כלשהי למחשבה. בתחילת ההרצאה לא ידעתי לאן מועדות פני. הם יקשיבו? הם יתעניינו? ולהפתעתי הרבה זה קרה והם נהנו מכל רגע. הנקודה שההתפתחות האישית היא אינסופית ושכל אחד מאיתנו יכול להמשיך ולפתח עוצמות נוספות, היתה המפתח לכל השיחה. לאחר שראיתי כי הנוכחים מסכימים על נקודה חשובה זו, עברתי איתם את השער לשיחה עמוקה ומעוררת מחשבה.

 
זו היתה שיחה סביב נושא ההסתכלות העצמית: איך אני נראה מהצד כשאני באינטראקציה עם אדם? לחוץ/נינוח? מבולבל/ברור? מבקר אותו/מקבל אותו? ואולי אפילו מפרגן ואוהב אותו? וכיצד אני משאיר אדם בסיום האינטראקציה עמו? עם מוטיבציה/ללא אנרגיה? מרוצה מעצמו/חסר בטחון? - האם נתתי אנרגיה או לקחתי אנרגיה?
התרגול בהתבוננות עצמית הוא המפתח העיקרי בעולם ההתפתחות האישית.למרות שחששתי שקהל מבוגרים זה יתנגד להתבוננות מחודשת על עצמו, הופתעתי לראות הנהונים בראשים, עיניים חושבות והבעות פנים המתאימות למי שגילה אופן הסתכלות חדש על עצמו.
ומה איתכם? כיצד אתם משאירים אדם בסיום האינטראקציה עמו? זוהי שאלה חשובה מאוד, שההתבוננות בה בלבד יכולה לעשות פלאים בכל מערכות היחסים שלכם, בין אם זה בעבודה ובין אם זה בבית. נמשיך הלאה - תוכלו לחזור לשאלה זו מתי שתרצו (:
 
בחלק השני של ההרצאה לקחתי אותם אל עולם המטרות וגם כאן, להפתעתי, ההקשבה היתה נוכחת. ביקשתי מכולם לשבת בנינוחות על הכסא, לקחת מספר נשימות עמוקות ולחשוב על השאלה הבאה: למה אתה רוצה להקדיש את חייך היום? אני לא מכיר את הגיל הזה - הם אחרי גידול הילדים, רובם אחרי עולם העבודה והפרנסה והרבה מהם חושבים ותוהים על סוף החיים, על המוות שנוקש בדלתות ביתם לעיתים קרובות יותר. 
בשלב זה ההרצאה הסתיימה. שניים מהנוכחים שיתפו את כולם במחשבותיהם - לכתוב ספר על המסע שעשו בחייהם ולהתנדב בקהילה. מעבר לכך אין לי מושג לאן היתר לקחו את השאלה: להעביר ידע לדורות הבאים, ללמוד נושאים חדשים, לטייל בארץ ובעולם, להנות מחיי החברה - אולי לצרף חברים חדשים למעגל הברידג' המסורתי (: לעזור לילדים בגידול הנכדים, להנות מהזמן המשפחתי איתם, לבלות עם בני זוגם, לאהוב את בני זוגם, לאהוב את העולם, לעזור לעולם. מטרה היא עניין אינדיבידואלי - כל אחד יכול לקחת כל דבר העולה בדעתו ולהציבו כמטרה שתביא לו סיפוק, הנאה ומשמעות.
 
יכול להיות שאתם נמצאים במקום אחר מבחינת גיל, מבחינת קריירה או מצב כלכלי, מבחינת מצב משפחתי או מצב בריאותי - מעבר לכל הפרמטרים הנ"ל, כולנו רוצים להרגיש טוב. כולנו רוצים שקט ושלווה. הנאה, שמחה ואושר. כולנו רוצים להגיע לגיל 70 ויותר, ולהעריך את עצמנו על הדרך בה חיינו עד כה.
 
שבו בנינוחות על הכסא, קחו מספר נשימות עמוקות, נשימות איטיות. עצמו עיניים.
 
למה אתם רוצים להקדיש את חייכם היום?
 
 
 
Bookmark and Share